• Ceres
  • /
  • Artykuł
  • /
  • 7 ważnych aspektów, na które warto zwrócić uwagę przed wyborem doniczkarki

7 ważnych aspektów, na które warto zwrócić uwagę przed wyborem doniczkarki

Doniczkarka to jedna z podstawowych maszyn. Jest ich na rynku wiele, pytanie tylko, którą z nich wybrać? Wiemy, że wybór nie jest łatwy, a to właśnie od niego zależy to, czy praca z doniczkarką będzie łatwa, lekka i przyjemna. Kiedy zapytaliśmy naszych klientów, na co zwracają uwagę w pierwszej kolejności wskazali wydajność maszyny i kształt stosowanych doniczek! W tym artykule chcemy przybliżyć Wam, które aspekty są z naszej perspektywy kluczowe i wyjaśnimy, dlaczego.

1. Typ produkcji: najczęściej doniczkarki stosowane są w produkcji szkółkarskiej oraz kwiaciarskiej. W wielu wypadkach maszyny do jednego i drugiego zastosowania mogą być takie same, coraz częściej jednak specyfika produkcji wymusza wybór maszyn „dedykowanych” dla konkretnej branży.

2. Typ doniczek używanych w produkcji: to jedno z najważniejszych pytań, co i Wy potwierdziliście! Większość doniczkarek radzi sobie zarówno z doniczkami okrągłymi jak i kwadratowymi, natomiast często do obsługi tych drugich potrzebny jest dodatkowy osprzęt. Każda maszyna ma też swój zakres możliwości, czyli średnice, od których i do których mogą być używane doniczki.

3. Typ podajnika doniczek: ważny aspekt wpływający na jakość pracy. Istnieją rozwiązania pneumatyczne i mechaniczne. Każde z nich ma swoich zwolenników, jak i każde wymaga nieco innego użycia i osprzętu.

4. Roczna skala produkcji i perspektywa rozwoju: pytanie, które może zapobiec zakupowi maszyny za dużej, której nie będzie można wykorzystać w 100% lub zbyt małej, która po krótkim czasie nie będzie zapewniać odpowiedniej wydajności i zmusi nas do zakupu większej maszyny.

5. Wydajność: jedno z najczęstszych pytań a zarazem jedno z pierwszych. Dlaczego dopiero teraz podnosimy ten punkt? Odpowiedź jest prosta ? bez odpowiedniej diagnozy pierwszych 3 pytań wydajność nie ma większego znaczenia, ponieważ zawsze znajdzie się jakiś powód, który będzie wydajność ograniczał. Przykład: można kupić maszyny o wydajności sięgającej nawet 7-8 tys. doniczek na godzinę. Pytanie, czy cały ciąg produkcyjny jest na taką wydajność gotowy? Do doniczek należy posadzić rośliny, co przy wysokich wydajnościach generuje więcej potrzebnych pracowników. Trzeba sobie również poradzić z logistyką doniczek i posadzonych roślin, czyli rozwiezieniem i rozstawieniem ich na miejscu docelowym.

6. Miejsce pracy: ważne pytanie, które wpływa na typ i konieczne wyposażenie maszyny. Oczywiście wszystkie maszyny nadają się do pracy w halach produkcyjnych, ale nie wszystkie nadają się do transportu po gospodarstwie i pracy np. pod gołym niebem lub na nieutwardzonych gruntach.

7. Możliwe opcje dodatkowe: możliwość rozbudowy maszyny o dodatkowy osprzęt, który wpływa na możliwości maszyn, jak i na jakość pracy. Opcji jest zazwyczaj sporo i również w tym miejscu warto się nad nimi pochylić i zastanowić, ponieważ po zakupie często niektórych nie da się już dokupić.

Subscribe to our Newsletter

Interesują Cię nowości w branży ogrodniczej i chcesz mieć dostęp do wyjątkowych promocji? Zapisz się do naszego newslettera by być na bieżąco!