• Ceres
  • /
  • Artykuł
  • /
  • Udany duet w produkcji rozsady warzyw – Sphera i Triash w moczeniu pikówki papryki i pomidora.

Udany duet w produkcji rozsady warzyw – Sphera i Triash w moczeniu pikówki papryki i pomidora.

Szanowni Producenci, kilka tygodni temu zakończyły się testy naszego udanego duetu – preparatów Sphera i Triash – w produkcji wiosennej rozsady pomidora i papryki. Tak więc nasze testy obejmują nie tylko rośliny ozdobne, ale również użytkowe, o których opowiemy więcej w kolejnych artykułach.

Roślinami testowymi były papryka odmian typu block Bogna i Kaskada oraz dwie odmiany pomidora: gruntowy karłowy Bohun i odmiana dedykowana pod osłony o ciągłym typie wzrostu Palava. Podobnie jak w przypadku surfinii, pelargonii i niecierpka w poprzednim teście sprawdzaliśmy, jaki wpływ na wzrost roślin będzie miała aplikacja preparatów Sphera i Triash poprzez zamoczenie siewek (pikówka) w uprzednio przygotowanych roztworach roboczych preparatów. Tak, jak już wspomnieliśmy taki sposób aplikacji w wielu przypadkach może być dużo wygodniejszy dla producentów, a wzrost i działanie mikroorganizmów rozpocznie się już na etapie korzenienia sadzonek w doniczce produkcyjnej.

6 kwietnia, w trakcie sadzenia, sadzonki przygotowane w paperpot CERES były moczone we wcześniej zaczynionych roztworach roboczych. Bryłki korzeniowe były odpowiednio mokre, a moczenie trwało tylko około 2 minut – do nasycenia bryłek roztworem roboczym.

Podobnie jak w każdym naszym teście założyliśmy grupy po 10 roślin. Do oceny wizualnej z każdej grupy wybierano rośliny reprezentatywne, a także dokonano oceny całej grupy. Sprawdzaliśmy wzrost roślin, rozwój (fazy fitofenologiczne) oraz ogólny wigor. Także w tym doświadczeniu przetestowaliśmy różne kombinacje podania preparatów. Kolejny raz najlepsze wyniki z punktu widzenia ekonomii produkcji i efektu uzyskano w przypadku łącznego podania produktów Sphera i Triash. Te dwa preparaty to naprawdę udany duet, nie tylko w produkcji roślin ozdobnych, ale także użytkowych.

Przedstawiamy wyniki końcowej oceny wizualnej roślin.

Przekonajcie się na własne oczy jak działają Sphera i Triash w produkcji rozsady papryki i pomidora!

Ocena 20 kwietnia 2024

Fot. 3. Papryka odmiany Bogna. Grupa K – grupa kontrolna, preparaty nie były podawane, grupa ST2 – widoczny bujniejszy i bardziej intensywny wzrost.

Fot. 4. Papryka odmiany Kaskada. Grupa K – grupa kontrolna, preparaty nie były podawane, grupa ST2 – widoczny bujniejszy i bardziej intensywny wzrost.

Fot. 5. Pomidor odmiany Bohun. Grupa K – grupa kontrolna, preparaty nie były podawane, grupa ST2 – widoczny bujniejszy i bardziej intensywny wzrost.

Fot. 6. Pomidor odmiany Palava. Grupa K – grupa kontrolna, preparaty nie były podawane, grupa ST1 – widoczny bujniejszy i bardziej intensywny wzrost.

Ocena 30 kwietnia 2024

Fot. 7. Papryka odmiany Bogna. Grupa K – grupa kontrolna, preparaty nie były podawane, grupa ST2 – widoczny bujniejszy i bardziej intensywny wzrost.

Fot. 8. Papryka odmiany Kaskada. Grupa K – grupa kontrolna, preparaty nie były podawane, grupa ST2 – widoczny bujniejszy i bardziej intensywny wzrost.

Fot. 9. Pomidor odmiany Bohun. Grupa K – grupa kontrolna, preparaty nie były podawane, grupa ST1 – widoczny bujniejszy i bardziej intensywny wzrost.

Ocena 15 maja 2024

Fot. 10. Pomidor odmiany Palava. Grupa K – grupa kontrolna, preparaty nie były podawane, grupa ST1 – widoczny bujniejszy i bardziej intensywny wzrost.

W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat preparatów i testów zachęcam do bezpośredniego kontaktu.

Dr Sebastian Żmudzki

Subscribe to our Newsletter

Interesują Cię nowości w branży ogrodniczej i chcesz mieć dostęp do wyjątkowych promocji? Zapisz się do naszego newslettera by być na bieżąco!