• Ceres
  • /
  • Artykuł
  • /
  • 7 powodów dlaczego warto zainwestować w kompletny system do mulczowania

7 powodów dlaczego warto zainwestować w kompletny system do mulczowania

Mulczowanie roślin staje się codziennością w coraz szerszym kręgu gospodarstw szkółkarskich. Wielu szkółkarzy przekonało się do tej metody walki z chwastami w doniczkach, ale niektórzy wciąż mają wątpliwości. Dlaczego warto zainwestować w kompletny system do mulczowania doniczek?

1. MULCZ OGRANICZA WZROST CHWASTÓW – dobry mulcz został stworzony do ograniczenia walki z chwastami. Zablokowanie dostępu światła do powierzchni doniczki sprawia, że chwasty nie mają wystarczającej siły do wzrostu. Tworzy też blokadę mechaniczną, poprzez którą małe siewki mają utrudniony wzrost. Skuteczność mulczu zależy od odpowiedniego rozłożenia produktu na powierzchni doniczki, co ułatwiają obsypywarki (np. Willburg lub Martin Stolze). Mulcz z łusek gryki, Santop, ogranicza również rozwój wątrobowców, które są często bardziej kłopotliwe w porównaniu ze „zwykłymi” chwastami.

2. MULCZ OGRANICZA KOSZTY PLEWIENIA – Poprzez redukcję wzrostu chwastów automatycznie ogranicza się ilość osób zaangażowanych do plewienia oraz potrzebnego na to czasu. To bezpośrednio wpływa na ograniczenie kosztów pracy. Ewentualne chwasty będą doskonale widoczne na tle mulczu, co zapewnia możliwość łatwego namierzenia niechcianych gości i ich błyskawiczne usunięcie. Brak zachwaszczonych doniczek oznacza też, że nie dochodzi do wtórnego wysiewu nasion chwastów.

3. OGRANICZENIE STRAT W DONICZKACH – chwasty do wzrostu potrzebują wody i składników odżywczych, które są dostarczane do gleby. Pobierają je, a w miarę wzrostu zapotrzebowanie na te składniki wzrasta, co ogranicza nawozy i wodę prazeznaczoną dla docelowej rośliny. Podłoże także tracimy w trakcie plewienia. Każdorazowo ograniczając ilość podłoża w doniczkach zmniejszamy miejsce do rozwoju systemu korzeniowego, a to skutkuje mniejszą i słabszą rośliną. Warto mieć to na uwadze, w szczególności biorąc pod uwagę ceny nawozów oraz podłoży, które są stosowane w szkółkach.

4. OGRANICZENIE PRZESYCHANIA DONICZEK – aspekt bardzo istotny, w szczególności w miejscach, które mają ograniczone zasoby wody i borykają się z problemem „suszy”. Stosowanie mulczu wpływa na ograniczenie przesychania doniczek, a to przekłada się na konieczność podlewania rzadziej i mniejszą ilością wody.

5. ESTETYKA – ładny mulcz może pozytywnie wpłynąć na wygląd roślin, co z kolei może mieć wpływ na ich sprzedaż. Doniczki utrzymane w czystości, bez chwastów, będą chętniej wybierane przez Klientów od tych brudnych i zaniedbanych.

6. OGRANICZENIE CHEMIZACJI |RODOWISKA – jedną z metod walki z chwastami w doniczkach jest używanie różnego rodzaju herbicydów. Decyzja o wyborze tej metody do walki z chwastami należy do szkółkarzy. Naszym zdaniem ograniczenie ilości stosowanej chemii w produkcji roślin powinno być priorytetem wśród producentów, a mulczowanie jest idealnym narzędziem umożliwiającym wyeliminowanie herbicydów.

7. AUTOMATYZACJA PRODUKCJI – dozowanie mulczu do doniczek daje najlepsze rezultaty przy użyciu specjalnych obsypywarek. Dzięki tym maszynom można w pełni zautomatyzować ten proces w łatwy sposób, osiągając zalecane grubości oraz uzyskując optymalne wydajności zarówno po stronie użytego mulczu, jak również ilości obsypanych doniczek. Włączenie maszyn do obsypywania powinno być możliwe do każdego rodzaju linii bazujących na doniczkarkach i nie stanowi najmniejszego problemu zarówno pod kątem mechanicznym, jak i komunikacyjnym.

Subscribe to our Newsletter

Interesują Cię nowości w branży ogrodniczej i chcesz mieć dostęp do wyjątkowych promocji? Zapisz się do naszego newslettera by być na bieżąco!