• Ceres
  • /
  • Artykuł
  • /
  • Myjki do multiplatów – jak utrzymać czystość, niskie koszty i najwyższy standard produktów?

Myjki do multiplatów – jak utrzymać czystość, niskie koszty i najwyższy standard produktów?

Klienci szukają kompleksowych rozwiązań, które zapewnią im możliwość stosowania wysokiej jakości multiplatów, przez długi czas, z poszanowaniem środowiska naturalnego. Oczywistym jest fakt, że w trakcie produkcji roślin są one narażone na kontakt z różnego rodzaju patogenami czy szkodnikami, które są zwalczane za pomocą środków ochrony roślin. Każdy producent ma świadomość, że po zakończonym cyklu uprawy takie opakowanie produkcyjne musi zostać umyte i zdezynfekowane, w przeciwnym razie istnieje ogromne ryzyko porażenia młodych nasadzeń przez choroby. W niektórych branżach ogrodnictwa, które związane są w szczególności z produkcją żywności, takie podejście jest całkowicie niedopuszczalne. Dlatego coraz częściej klienci szukają maszyn, dzięki którym w łatwy i szybki sposób, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej dokładności będą mogli umyć i zdezynfekować swoje multiplaty przed kolejnym sezonem uprawowym.

Na jakie techniczne aspekty warto zwrócić uwagę przy wyborze myjki?

1. Jednym z nich jest materiał, z którego została zbudowana maszyna. Musimy pamiętać, że w myjce mamy praktycznie ciągłą obecność wody, zazwyczaj pod wysokim ciśnieniem, oraz pozostałości po uprawie w postaci resztek torfu, roślin czy nawozów. Tworzy to niekorzystne warunki, które mogą powodować korozję, dlatego tego typu maszyna powinna być zawsze wykonana z najwyższej jakości stali nierdzewnej i innych podzespołów, które są na takie warunki odporne.

2. Skuteczne mycie wymaga użycia wody pod dużym ciśnieniem, dlatego najczęściej te urządzenia są wyposażone we własne pompy generujące niezbędne ciśnienie. Ważne jest, żeby były one jak najwyższej jakości, a cały układ wodny wraz z dyszami zapewniał jak najlepsze dotarcie wody do całej powierzchni mytego multiplatu.

3. Ważne jest również, żeby maszyna była wyposażona w zamknięty zbiornik na wodę do mycia, która może być podgrzana do zadanej temperatury, dzięki zainstalowanej grzałce, bo dzięki podgrzaniu wody możemy np. skrócić czas mycia i zwiększyć wydajność. Sam zbiornik powinien być wyposażony w system automatycznego uzupełniania ubywającej wody oraz w filtr do mechanicznego wyłapywania zabrudzeń.

4. Zazwyczaj producenci używają kilku lub kilkunastu typów multiplatów, dlatego ważna jest łatwa możliwość regulacji prowadnic i dostosowania ich rozstawu do konkretnych tacek. Niektóre multiplaty, szczególnie te, które są wysokie i mają głębokie komórki mogą być trudne do mycia i wymagają dostosowania maszyny do ich kształtu.

Myjka do multiplatów – LIMEX TECO

Firma Limex od wielu lat specjalizuje się w budowie urządzeń do mycia różnego rodzaju pojemników produkcyjnych, począwszy od klasycznych maszyn do mycia różnego rodzaju multiplatów, poprzez urządzenia do mycia większych skrzynek, palet czy wózków transportwoych, a na rozbudowanych i w pełni automatycznych liniach do mycia kończąc. Wybór maszyn i kompleksowych rozwiązań w Limex jest olbrzymi, ale przy wyborze odpowiedniego zawsze kierujemy się głównym celem, jakim jest skuteczne i sprawne umycie i zdezynfekowanie danego opakowania.

Myjka do multiplatów Limex Teco to bardzo ciekawe urządzenie łączące w sobie wszystkie najlepsze rozwiązania stosowane przez Limex. To kompaktowa maszyna o wyjątkowych parametrach. Jest w pełni automatyczna, wyposażona w niezbędny osprzęt, który daje nam możliwość regulacji czterech kluczowych parametrów w procesie mycia, czyli: czasu (kontaktu z wodą), temperatury, siły (ciśnienia) oraz podania detergentu. Dzięki temu możemy w najlepszy sposób wyregulować maszynę, po to, żeby uzyskać najlepsze efekty w postaci czystych multiplatów. Co istotne, maszyna ta jest wykonana przede wszystkim ze stali nierdzewnej (AISI 304), niektóre drobne elementy (jak np. taśma transportowa) wykonane są z różnego rodzaju tworzyw. Dzięki temu Teco jest odporne na korozję i może pracować bezawaryjnie przez wiele lat.

Najważniejszą częścią maszyny jest sekcja głównego mycia przy użyciu ciepłej wody w obiegu zamkniętym, po której przejściu multiplat trafia do mniejszej sekcji, gdzie zostaje opłukany czystą, zimną wodą.

PROCES MYCIA MULTIPLATÓW

? Maszyna jest wyposażona w system prowadnic, dzięki którym możemy dostosować ją do obsługi różnych rozmiarów multiplatów. Model Teco jest przeznaczony do większych multiplatów, a ich transport przez maszynę i mycie odbywa się w pozycji leżącej, kanałami odpływowymi do góry. Puste multiplaty, posortowane według typu i wstępnie oczyszczone mechanicznie z pozostałości torfu, są wkładane ręcznie przez operatora na taśmę transportującą, ?do góry nogami” i wąskim bokiem do przodu.

? Prędkość taśmy transportowej jest regulowana za pomocą falownika znajdującego się w skrzynce sterującej. Multiplaty są utrzymywane w odpowiedniej pozycji dzięki prowadnicom i są transportowane poprzez sekcję głównego mycia, gdzie przejeżdżają przez dysze podające wodę pod wysokim ciśnieniem. ? Woda jest podgrzewana poprzez grzałkę elektryczną znajdującą się zbiorniku i krąży w układzie zamkniętym. Grzałka posiada regulację temperatury i jest kontrolowana przez termostat, który utrzymuje temperaturę na odpowiednim poziomie.

? Ciepła woda używana w procesie mycia krąży w obiegu zamkniętym i wraca po myciu do zbiornika przez specjalny filtr szufladowy. Filtr ten ma za zadanie mechanicznie odseparować pozostałości brudu, które trafiają wraz z wodą po myciu na jego powierzchnię. Ten element musi być regularnie czyszczony, ponieważ zabrudzenia mogą utrudniać działanie maszyny.

? Po przejściu multiplatu przez strefę mycia głównego jest on transportowany do strefy płukania. Odbywa się ono przy użyciu czystej, zimnej wody, która jest dostarczana za pomocą węża. *Strefa płukania może zostać wykorzystana do dostarczenia i użycia środków dezynfekujących. W tym celu należy wyposażyć maszynę w Dosatron (opcja dodatkowa), który będzie dozował odpowiednią ilość środka potrzebną do dezynfekcji. Należy jednak zwrócić uwagę, że w takim układzie można stosować tylko środki do dezynfekcji, które nie wytwarzają piany np. Ecodes, czyli środek na bazie nadtlenku wodoru z dodatkiem koloidalnego srebra. Dozowanie tego typu odbywa się w trybie ciągłym i jest proporcjonalne – nie ma znaczenia przepływ wody lub ciśnienie. Ważne jest również to, że Limex dostarcza specjalnie przygotowane Dosatrony wytworzone z PVDF, dzięki czemu mają one wyższą odporność na produkty chemicznie agresywne.

? Po przejściu przez strefę płukania multiplaty wyjeżdżają na zewnątrz maszyny, gdzie są odbierane ręcznie przez operatora. *Ze względu na fakt, że multiplaty po procesie mycia i płukania transportują na swej powierzchni sporą ilość wody istnieje możliwość opcjonalnego wyposażenia myjki w wydłużony kanał na wyjściu. Dzięki niemu operator może otrząsnąć każdy multiplat z nadmiaru wody, który się na nich znajduje, a woda ta trafi z powrotem do zbiornika głównego. Dzięki temu ograniczamy możliwość marnowania wody przez rozlewanie jej poza maszynę.

INFORMACJE TECHNICZNE

Maszyna potrzebuje trójfazowego przyłącza prądu o napięciu 400 V oraz przyłącza wody o ciśnieniu 3 bar. Przyłącze prądu musi być przygotowane do obsługi dużych obciążeń. Standardowa maszyna ma zainstalowaną moc około 19 kW, więc instalacja elektryczna oraz zabezpieczenia w niej użyte muszą być odpowiednio dobrane, żeby zapewnić stabilną i bezpieczną pracę maszyny. Woda, którą dostarczamy do myjki musi być odpowiedniej jakości. Stosowanie wody, która będzie zawierać jony żelaza, będzie zasolona lub będzie zawierać inne zanieczyszczenia chemiczne będzie wpływać na żywotność elementów maszyny i może powodować częste usterki i konieczność serwisu.

PODSUMOWANIE

Limex TECO jest ciekawą jednostką o świetnych parametrach. Daje możliwość dokładnego umycia wysokich multiplatów. Może znaleźć zastosowanie w szkółkach, ale i w innych gospodarstwach (np. do mycia skrzynek transportowych lub innych pojemników tego typu). Możliwość współpracy z danym typem multiplatu jak i skrzynki jest weryfikowana każdorazowo na etapie przygotowania oferty. Przy 30 sekundowym czasie kontaktu multiplatu z wodą jej wydajność sięga około 400 multiplatów na godzinę. Skracając czas kontaktu z wodą można zwiększyć wydajność nawet do 600 multiplatów na godzinę, przy czym należy brać pod uwagę możliwość spadku jakości mycia przy zwiększonej wydajności i konieczność zastosowania ciepłej wody i detergentu. Jest to na pewno myjka, którą warto brać pod uwagę przy wyborze maszyny do mycia multiplatów i skrzynek.

Myjka do multiplatów – Urbinati LAV10

Firma Urbinati kojarzy się głównie z rozwiązaniami do wysiewu nasion, napełniania multiplatów lub doniczek czy automatycznymi transplanterami i belkami nawadniającymi. Jednak Urbinati ma w swojej ofercie także myjkę do mycia multiplatów. Myjka LAV 10 to kompaktowa maszyna, która świetnie nadaje się do mycia różnego rodzaju multiplatów.

WYMIARY ELEMENTÓW PRZEZNACZONYCH DO MYCIA

W standardowej wersji LAV 10 może obsługiwać różnego rodzaju pojemniki, które nie są dłuższe niż 600 mm, szersze niż 400 mm i wyższe niż 150 mm. Biorąc pod uwagę standardy multiplatów używanych w ogrodnictwie w zakresie tym mieści się ich znacząca większość. W razie potrzeb istnieje możliwość rozbudowy maszyny do obsługi multiplatów o długości do 750 mm, szerokości 500 mm i wysokości 150mm. Na specjalne zamówienie istnieje możliwość rozbudowania maszyny do obsługi multiplatów lub skrzynek o wysokości do 250 mm.

MATERIAŁ

Maszyna ta jest wykonana ze stali nierdzewnej, a elementy, które nie mają bezpośredniej styczności z wodą zostały przygotowane ze stali ocynkowanej. W komponentach maszyny znajdziemy również drobne elementy wykonane z tworzyw sztucznych. Konstrukcja LAV10 zapewnia możliwość długotrwałego użytkowania.

OBSŁUGA MASZYNY

Do obsługi maszyny potrzebny jest przynajmniej jeden operator, który wkłada multiplaty na taśmę transportującą. Dysze podające wodę pod wysokim ciśnieniem są rozmieszczone symetrycznie na obu bokach obudowy komory mycia głównego, zapewniając dostęp wody do całej powierzchni multiplatu.

OBIEG WODY I PROCES MYCIA

Maszyna ta jest wyposażona we własną pompę o mocy 3,7 kW, która wytwarza ciśnienie robocze do 9 bar i bezpośrednio z pompy woda jest podawana do dysz. Woda pracuje w zamkniętym obiegu, dzięki czemu jest ponownie wykorzystywana. Po użyciu wraca do zbiornika głównego, do którego wpada przez specjalne stalowe sito, które w mechaniczny sposób wychwytuje zabrudzenia i resztki z mytych multiplatów. Ubytek wody jest na bieżąco uzupełniany, proces ten dzieje się na bieżąco i w sposób całkowicie automatyczny ? maszyna musi być na stałe podłączona do źródła czystej wody. Przed opuszczeniem komory mycia, na samym jej końcu znajdują się dysze, którymi możemy opłukać multiplaty czystą wodą, która również trafia do zbiornika głównego. Po opłukaniu multiplaty są transportowane przez tunel, w którym zainstalowano wylot powietrza z dmuchawy o wysokiej wydajności, która osusza multiplat i zdmuchuje z jego powierzchni nadmiar wody. Powierzchnia multiplatu po przejściu przez wylot powietrza pozostaje nadal lekko wilgotna. Odbiór multiplatu po myciu jest ręczny.

OPCJA DODATKOWA

LAV10 może zostać wyposażona w grzałkę elektryczną o mocy 8 kW do podgrzewania wody w zbiorniku głównym, co jest przydatne, kiedy mamy do czynienia z mocno zabrudzonymi multiplatami. Grzałka jest wyposażona w termostat, który automatycznie utrzymuje temperaturę wody. Przed wejściem multiplatów do maszyny, powinny one zostać mechanicznie oczyszczone, żeby pozbyć się ewentualnych pozostałości luźnego torfu, który może zalegać w komórkach. Poza tym maszynę można wyposażyć w 4 koła transportowe, które w znaczny sposób ułatwiają manewrowanie i przewożenie maszyny w różne miejsca. LAV10 może zostać też połączona z jednostką dezynfekującą ? wyposażoną w zbiornik, do którego wlewany jest roztwór środka dezynfekującego, którym następnie opłukiwane są multiplaty. Nadmiar roztworu do dezynfekcji wraca do zbiornika i może zostać ponownie użyty. Ta jednostka również jest wyposażona w wentylator, dzięki któremu nadmiar płynu do dezynfekcji zostaje zdmuchnięty z powierzchni multiplatów. Myjka LAV10 wraz ze stacją do dezynfekcji może zostać rozbudowana o automatyczne podajniki multiplatów na wejściu do myjki, jak również system automatycznego odbioru multiplatów po myciu, dzięki czemu na ich bazie możemy przygotować w pełni automatyczną linię do mycia.

PODSUMOWANIE

Maszyna LAV10 jest przeznaczona głównie do gospodarstw, które używają klasycznych multiplatów przy produkcji sadzonek roślin ozdobnych lub materiału szkółkarskiego. Zapewnia wysoką skuteczność mycia oraz wydajność na poziomie do 600 multiplatów na godzinę przy standardowej konfiguracji. Dzięki kompaktowym rozmiarom może być używana nawet w małych pomieszczeniach, a możliwość wyposażenia jej w koła transportowe zapewnia wygodne i łatwe przewożenie jej w gospodarstwie. Tę maszynę z całą pewnością należy wziąć pod uwagę przy wyborze maszyny do mycia multiplatów.

Mamy nadzieję, że artykuł będzie pomocny w przyszłości!

Subscribe to our Newsletter

Interesują Cię nowości w branży ogrodniczej i chcesz mieć dostęp do wyjątkowych promocji? Zapisz się do naszego newslettera by być na bieżąco!